Aktuálně

Práce ledařů je náročná

V zimních měsících dochází k hromadění plynů, vznikajících tlením usazených částí rostlin na dně.

Pokud není hladina uzavřena, můžeme jasně sledovat bublinky plynu, které stoupají k hladině. Ale v zimě, kdy je hladina rybníku uzavřena ledovou pokličkou, musíme plyn uvolnit.

Provádíme 2 základní úkoly:

- prosvětlení vodního sloupce odstraněním napadaného sněhu na led

- otevřením ledu, tzv. prosekávání

Zatímco prosvětlení ledu funguje jen za určitých podmínek, tedy hlavně v době, kdy je led ještě průhledný. Pomocí slunečního světla stále vzniká fotosyntetický jev v zelených rostlinách a řasách pod ledem, tedy byť málo, ale přece jen trochu kyslíku máme. Jakmile ale dojde k mléčnému zbarvení ledu, následkem pár teplejších dnů, roztátí a následné opětovné zmrznutí sněhu, pomůže jen díra do ledu.

Částečně můžeme doufat k toku vody v průtočných revírech a přísunu kyslíku pod led, ale v místech, kde to není možné, musíme sekat.

Tedy sekání je už za zenitem. V současné době je mnohem rychlejší a hlavně jednodušší led rozřezat motorovou pilou. Pozor však na znečištění vody olejem na mazání pilových řetězů. Používáme zásadně biologicky odbouratelný olej na bázi řepkových olejů. Má to své výhody i nevýhody.

Při samotném řezání nesmíme zapomínat na bezpečnost práce. Ochranné prostředky, jako jsou obuv, rukavice, brýle, klapky na uši a ne v neposlední řadě i oblek odolný proti řezu pily je téměř nutností. Také přítomnost druhé osoby, byť se do procesu řezání ledu nezapojí je nutná. Pokud neodhadneme nosnost ledu, nebo je led v místě řezu tenčí třeba následkem spodního proudu, čí pramenu, může nám pomocník stojící na břehu podat lano.

Otvorů do ledu děláme více, vždy záleží na místních podmínkách a na rozloze revíru. Místními podmínkami mám na mysli hlavně průtok, hloubku, údolí, zarostlé břehy. Tam bych viděl největší kámen úrazu. Mnoho stromů znamená mnoho listí na podzim. Mnoho listí znamená mnoho rozkládajícího se sedimentu a tudíž mnoho plynů. Na takových místech je potom potřeba prořezávat led třebas i každý druhý den.

Text a foto: Milan Býček, jednatel p.s .MRS Uherské Hradiště

HLEDÁNÍ NA WEBU

REZERVAČNÍ SYSTÉM
pro výdej rybářských dokladů
p.s. MRS, Uh. Hradiště

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

Vážení členové našeho spolku, od příštího roku nás čeká výrazná změna…

Minulý víkend proběhlo na Labi ve Veletově 3.kolo 1.ligy LRU Plavaná,…

Vážení kolegové rybáři, tak jako každý rok, tak i letos, se v době…

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
POSLEDNÍ FOTOGRAFIE

Podporují nás

Spolupráce a podpora

Moravský rybářský svaz, z.s.,
pobočný spolek Uherské Hradiště

U Moravy 852
686 01 Uherské Hradiště

+420 725 690 422

Kontaktní formulář

Máte dotaz? Můžete nám napstat prostřednictvím tohoto formuláře.

© 2017 provozuje Moravský Rybářský svaz, z.s., pobočný spolek Uherské Hradiště
web by icard.cz